Sunday, June 6, 2010

Mendeley

Huvitav on see, et esimesel kasutamisel vaimustun uue keskkonna  võimalustest harva ja nii seisavad mitmed kasutajakontod mõnda aega tühjalt. Näiteks kui Peeter Marvelt esmakordselt delicious keskkonda 2005. aastal tutvustas, siis katsetasin ja jätsin ta sinnapaika. Kuni 2009. aasta alguses uuesti avastasin :)

Samuti juhtus Mendeley keskkonnaga. Õnneks seekord oli tühjalt seismise aeg vaid paar nädalat. Sel nädalal vanu ajakirju sirvides, tekkis vajadus huvipakkuvate artiklite viited kirja panna, et hiljem nende juurde tagasi tulla. Ja siinkohal tuligi mulle appi Mendeley interneti keskkond :) Väga mugav. Kahjuks ainult ei mõista, miks Mendeley arvutipõhine versioon soovib alati artiklit reaalselt ka külge lisada. Ilmselt ei ole ma selle nippe veel lõplikult selgeks saanud.

Aitäh Mendeley vihje eest!

Nädal 8: õpiobjektid

Ülesanne: http://viitamiskursus.wordpress.com/2010/05/31/kaheksas-nadal-opiobjektid/

Õppematerjalide kogud: kuna head ja sobivat arvutialast õppematerjali on suhteliselt raske leida, siis siiani olen mõtete kogumiseks kasutanud Koolielu portaali või Merlot andmebaasi. Seekord on huvitav tutvuda ka teiste sarnaste keskkondadega. Kuid jah põhikooli vanemale astmele või gümnaasiumile sobivat õppematerjali on väga raske leida. Nii ongi minul näiteks tundides praktilise ülesannetena sageli kasutusel eelmiste arvutiõpetajate koostatud ülesanded, õppematerjale lihtsalt tänapäevase tarkvaraga kohandades. Või teiste ainetundidega integreerudes, kus ülesanne on teise aineõpetaja poolt ja minult praktiline lahendus.

e-Õppe Arenduskeskuse repositooriumist leidsin:

1. Hermann, E. (2010) Infokirjaoskuse ABC. Vaadatud: http://www.e-ope.ee/repositoorium?@=6ehh#euni_repository_10890, 06.06.2010

Õppematerjal on kaitstud: Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported License

OER Commons keskkonnast leidsin:

2. D'Souza, Q. (2006) 100+ Web 2.0 Ideas for Educators: A Guide to RSS and More. Vaadatud: http://www.oercommons.org/community/100-ideas-for-educators, 06.06.2010

Õppematerjal kaitstud: Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 2.0

// Sarnaselt Tiia kirjutatule LeMill keskkonnast, oli ka OER Commonsis väga raske õppematerjali lisamise aega tuvastada. Selleks pidin lisaotsingud tegema.

Viimase otsingu tegin LRE Portal keskkonnas:

3. Taawo, A. (2009) Finding information in information technology and computing. Vaadatud: http://openlearn.open.ac.uk/course/view.php?name=LIB_5, 6.06.2010

Õppematerjal kaitstud: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Licence

Viimane leid oli ka minu jaoks kõige huvitavam. Samuti on luba materjalis saadud informatsiooni tõlkida ja osaliselt oma materjalides ka kasutada, ei ole kohustust õpilastele kogu materjali korraga ja tõlkimata edastada. Samas oli viimases keskkonnas taas keeruline õppematerjali autori ja esitamise kuupäeva tuvastamine, kuid lihtsam OER Commons keskkonnast.